تستهای HPV

ویروس پاپیلومای انسانی

نوعی از ویروس با ورود به بدن باعث ایجاد زگیل تناسلی و سرطان در دهانه رحم می شود که به آن HPV یا پاپیلومای انسانی می گویند. بیماری سرطان دهانه رحم در بسیاری از زنان مشاهده می شود. تشخیص به موقع این بیماری به درمان آن کمک می کند. به همین جهت شناخت عامل این بیماری (ویروس HPV) در تشخیص آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

⭕️

راه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی

این ویروس دارای ۴۰ نوع می باشد برخی از آن ها در دهان و گلو فرد وارد شده و بدن را آلوده می کند ولی شایع ترین آن به شرح ذیل می باشد :
۱٫ نوعی از عفونت خطرناک می باشد که از طریق رابطه جنسی از طریق واژن یا مقعد به فرد دیگر منتقل می شود.
۲٫ این ویروس همچنین از مادر می تواند به جنین در هنگام زایمان منتقل شود. این ویروس در گلوی نوزاد متولد شده وارد شده و او را آلوده می کنند که به آن بیماری پاپیلومای تنفسی می گویند.
تاثیر ویروس پاپیلومای انسانی بر بدن
۱٫ ایجاد زگیل تناسلی در دستگاه تناسلی مرد یا زن
۲٫ به وجود آمدن بیماری سرطان گردن رحم در زنان
۳٫ ایجاد بیماری سرطان حلق و حنجره در قسمت های سر و گردن در زن یا مرد
۴٫ ایجاد بیماری سرطان واژن یا مهبل در زن
۵٫ به وجود آمدن بیماری سرطان آلت تناسلی در مردان
نکته قابل توجه اینست که نوعی از ویروس پاپیلومای انسانی که باعث زگیل تناسلی می شود با نوعی از این ویروس که باعث ایجاد انواع سرطان می شود، متفاوت می باشد.

علایم HPV
ویروس HPV در غشاهای مخاطی مانند غشای ناحیه تناسلی یا روی پوست زندگی می‌کند. اگر زگیل‌های تناسلی بروز کند، علامت وجود عفونت HPV است. زگیل تناسلی به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود. این زگیل‌ها می‌تواند برجسته، صاف، صورتی یا به رنگ پوست باشد. این زگیل‌ها حتی می‌توانند به شکل شبیه گل‌کلم ظاهر شوند. گاهی فقط یک زگیل وجود دارد؛ گاهی نیز چندین زگیل ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ باشند. زگیل‌ها ممکن است در ناحیه مقعد، گردن رحم، کیسه بیضه، کشاله ران، ران، یا آلت تناسلی ایجاد شوند.
زگیل‌های تناسلی می‌توانند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد از تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس HPV ظاهر شوند. ممکن است این شخص از ابتلای خود به این ویروس و توان انتقال آن به دیگران مطلع نباشد.
برخی انواع عفونت HPV تناسلی با بروز سرطان، از جمله سرطان گردن رحم و سرطان بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه، مقعد یا آلت تناسلی مردانه مرتبط است. اگر فرد به یکی از این نوع ویروس‌ها آلوده شود، ممکن است تغییرات پیش از سرطان در سلول‌های بافت‌ها بدون هیچ نشانه‌ای رخ دهند.

آزمایشات (Pap Smear  ,  Liquid Based , Thin prep, E prep) برای شناسایی این ویروس به کار می رود.